تبلیغات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر سنجی

پر بازدیدترین های هفته

دسترسی سریع

 

 

جدول لیگ برتر

جدول لیگ 1

 

 

 

فرود تلخ گهر نه تنها مایه افتخار و بالیدن جوانان لرستانی نشد، بلکه سرخوردگی آن‌ها را نیز به همراه داشت و این روزها در لیگ‌های مختلف تیم‌های لرستانی حال و روز خیلی خوبی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی افلاک ورزشی ،حکایت فوتبال لرستان به بسیاری از مسایل برمی‌گردد که در راس آن‌ها می‌توان به مشکلات مدیریتی باشگاه‌ها اشاره کرد.

جدای از این مساله امروزه صاحب نظران عرصه ورزش استان و مسوولان امور باید به فکر چاره‌ای باشند تا دریچه‌های تازه‌ای به روی فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی لرستان گشوده شود.

شک نداریم که برخی از مشکلات را نمایندگان استان می‌توانند گره گشا باشند. این ورزش دوست داشتنی جزو مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشغله‌های ذهنی خیل جوان دنیای امروز است.

امروزه کمتر کسی است که با این واژه ارتباطی صمیمی برقرار نکند در هر خانواده‌ای هستند کسانی که مشتاقانه هوادار قرمز، آبی و یا هر رنگ و نشانی دیگر از این رشته ورزشی باشند.

فوتبال کشور که این روز‌ها حال و روز خوشی ندارد، سال‌هاست که رنگ‌های مختلفش هواداران مختلفی را به خود جلب کرده است. در این میان لرستانی‌ها نیز سهمی ناچیز از این دلخوشی‌ها داشته و دارند.

روزگاری تیم‌هایی از این دیار در گستره فوتبال کشور حضور داشته‌اند که آخرین آن‌ها گهر و دارتاک، داتیس، پرسپولیس و اتحاد الش‌تر بودند. تیم‌هایی که‌در گذشته با نامی دیگر در لیگ فوتبال کشور حضور داشتند، فرود تلخ گهر نه تنها مایه افتخار و بالیدن جوانان لرستانی نشد، بلکه سرخوردگی آن‌ها را نیز به همراه داشت و این روز‌ها در لیگ‌های مختلف تیم‌های لرستانی حال و روز خیلی خوبی ندارد.

قصه فوتبال تنها به گهر خلاصه نمی‌شود که مثل ستاره کم رمقی طلوعی ناگهانی و غروبی سرد را در اذهان برویاند.

متاسفانه در دولت گذشته و زمان استانداری دکتر صابری با سیاست‌های غلط مسئولان وقت سازمان تربیت بدنی چند تیم عاریتی از تهران به برخی استان‌ها واگذار شد که نه تنها برای آن استان‌ها توفیقی حاصل نشده بلکه باعث نابودی و انحلال آن تیم‌های تهرانی شده که نمونه بارز آن را می‌توان پاس تهران عنوان کرد که تیم قهرمان آسیا در تهران در حال حاضر از تیم‌های معمولی لیگ یک است و در لرستان هم متاسفانه حضور تیم‌های تهرانی و کاملا غیر بومی داماش و کوثر تهران در آن زمان با هیاهو و تبلیغات فراوان مسئولان ارشد استان و نمایندگان وقت خرم آباد و دورود یک پیروزی و برد مهم برای ورزش و فوتبال لرستان تلقی می‌شده که متا سفانه در آن زمان برخی رسانه‌ها غیر تخصصی ورزش و حتی ورزی استان که تریبون ومجیز گوی دولت گذشته بود نه به جای اینکه با ریشه یابی و حمایت از تیم‌های بومی به نقد این واگذاری‌ها بپردازند.

با بوق و کرنا کردن حضور این تیم‌ها در تعضیف فوتبال لرستان و نمایندگان بومی هم چون خیبر پرسپولیس و اتحاد الش‌تر در آن زمان نقش اساسی داشتند. تیم‌های کوثر و داماش (گهر) تنها از منابع مالی و امکانات فوتبال لرستان استفاده کرده و نه تنها برای فوتبال لرستان منفعتی نداشتند بلکه در نابودی و انحلال نمایندگان بومی فوتبال لرستان هم نقش اساسی را ایفا کردند.

تیم‌های کوثر و گهر (دورود) با توجه به اینکه حضورشان در استان غیر کار‌شناسانه بود به تدریج با عدم حمایت منحل و نابود شدند و تنها گهر دورود در مقاطعی که به صورت کامل به استان واگذار شد.

به صورت مقطعی موفقیت‌های را کسب کرد ولی به دلیل عدم حمایت و مشکلات حاشیه‌ای مالکیت و مدیریتی گهر دورود هم منحل و به تاریخ تیم‌های تاریخ مصرف گذشته پیوست. در حال حاضر فوتبال لرستان متاسفانه با توجه به نبود صنعت پویا و پایدار و عدم تمایل بخش خصوصی نسبت به ورزش و فوتبال از وضیعت بحرانی و کاملا اورژانسی برخوردار است..

در حال حاضر تنها تیم خیبر خرم آباد، تیم پر افتخار ووی‌ترین فوتبال لرستان از دهه ۶۰تا کنون با رایزنی وتلاش‌های حاج حیدر (همایون) بهاروند عضو هیات رئیسه فدراسیون ورئیس هیات فوتبال لرستان با استفاده از کرسی ونفوذ خود در فدراسیون فوتبال یک سهمیه لیگ دسته دومی را برای فوتبال خرم اباد از فدراسیون هدیه گرفت.

و دو سال گذشته خیبر در لیگ یک علیرغم همه کاستی ها و کمبودها حضورداشت و در فصل گذشته با بی مهری مسئولان به لیگ دسته دوم سقوط کرد و علیرغم همه تلاش های ستودنی استاندار اسبق این تیم ریشه دار فوتبال لرستان سقوط تلخی به لیگ دو ایران داشت و همه مثل کبک سر خود را در زیر برف پوشانند.

اما با انتصاب دکتر خادمی به سمت استاندار بارقه امیدی در دل ورزشدوستان لرستان وبه خصوص فوتبال روشن شد وبا توجه به کارنامه وعملکرد فوق العاده دکتر خادمی در حمایت از تیم ههای ورزشی در استان کهکیلویه وبویر احمد ، انتظار فوتبال دوستان حمایت ویژه استاندار از فوتبال لرستان بود. وامیدواریم دکترخادمی در این موفعیت حساس به کمک تنها نماینده فوتبال لرستان در لیگ‌های ایران، خیبر خرم آباد آمده وبا رایزنی با بخش خصوصی ودر صورت امکان دولتی از این تیم حمایت کند.

خیبر که این فصل علیرغم همه مشکلات مالی و جدایی بازیکنان تاثیر گذار وعلیرغم اینکه از همه تیم‌ها دیر‌تر بسته شده ولی در حال حاضر در حضور تیم های متمول وپولدار درجایگاه دوم گروه خود قرار دارد و این تیم با توجه به یک کادر فنی بسیار فنی وبا کارنامه همچون مهردادخادمی، کاظم بهاروند ومحمدرضا چگنی وبازیکنان باتجربه وجوان خوب فوتبال لرستان در صورت حمایت می‌تواند لرستان را به داشتن تیم بومی وغیر عاریتی در لیگ دسته اول امیدوار کند.

از دکتر خادمی انتظار داریم همچنانکه همه ما هم دغدغه رفع مشکلات عدیده استان همچون بیکاری، صعنت نیمه جان واحیای کارخانه‌های نیمه تعطیل وتعطیل را به عنوان اولویت اول ومهم استان را داریم.

انتظار داریم سهم ورزش وبه خصوص فوتبال لرستان که در گذشته با حضور بیش از ۲۰هزار نفری در ورزشگاه تختی خرم اباد، در تامین و بهبود وضعیت سلامت جامعه، پرکردن و غنی‌سازی اوقات فراغت افراد نقش موثری ایجادکرده واز بسیاری از معضلات ومفاسد اجتماعی جلوگیری کرده دیده شود.

آقای استاندار از شما انتظار بیش از این می‌رفت ولی عملا در طی دو ماه گذشته برای حمایت از تیم خیبر واکنشی نشان نداده‌اید البته در اینکه شما دغدغه‌های مهم دیگری دارید شکی نیست ولی فوتبال وورزش هم یک دغدغه ویک مطالبه جدی برای هواداران وجوانان علاقمند به این ورزش است.

از شما انتظار داریم با توجه به اینکه دکتر عزیز‌پور مدیر کل ورزش وجوانان لرستلان از جنس ورزش بوده وخود نیز دغدغه حمایت از تیم‌های ورزشی استان را دارد با تشکیل کمیته‌ای نسبت به جذب حمایت‌های مالی از این تیم اقدام کنید.

آقای خادمی فوتبالدوستان لرستانی به شدت به شما علاقمند بوده واز شما انتظار ویژه وجدی دارند آن‌ها را ناامید نکنیدوبا حمایت از خیبر دررفع مشکل جدی این تیم دل هواداران این تیم قدیمی ووی‌ترین افتخارات فوتبال لرستان را شاد کنید. در چند سال اخیر به دلیل هزینه‌های بالا، شاهد کمرنگ شدن فعالیت‌های ورزشی در شهر و روستاهای مختلف هستیم و در لرستان وبه خصوص در خرم آباد ودورود شاهد تضعیف باشگاه‌ها و انصراف آن‌ها از تیمداری هستیم که مسئولان باید راهکاری برای جذب جوانان به ورزش داشته باشند.

شهرداری خرم آباد چه چیزی از شهرداریهای دیگر شهر‌ها کم دارد واما به نکته مهم وحیاتی که بار‌ها رسانه‌ای شده اشاره کنیم و آن هم این است که در حال حاضر ۴۶ تیم فوتبال در کشور توسط شهرداری‌ها اداره می‌شوند در حالی که در خرم آباد فکر نمی‌کنم حتی شهردار یا اعضای شورای شهر از تیمهای ورزشی خرم آباد آگاهی داشته باشند. حال سوال اینجاست مگر شهرداری خرم آباد چه چیزی نسبت به شهرداریهای دیگر کشورمان کم دارد؟ که نمی‌تواند درسایر رشته‌ها ازجمله فوتبال تیمداری کند؟ اعضای شورا ی شهر برای ورزش چه کرده‌اند مگر اعضای شورای شهر خرم آباد خود را نمایندگان مردم نمی‌دانند پس چرا برای ورزش کاری انجام نمی‌دهند.

مگر جوانان ورزشکار از همین مردم نیستند که تا به امروز هیچکدام از اعضای شورای شهرحتی نیم نگاهی به آنان نداشته‌اند. شورا و شهرداری هم باید در این میان پاسخگوی مردم باشند که به چه دلیل تنها در زمان انتخابات وارد ورزشگاه‌ها و مکانهایی که بازیکنان تیمهای ورزشی حضوردارند می‌شوند، اگر این افراد به جوانان ورزشکارعلاقه دارند باید در تمامی زمان‌ها این علاقه را نشان دهند نه اینکه در زمان انتخابات به فکر تک رای دادن ورزشکاران و اهالی ورزش باشند.

*وضعیت بد مالی تیم‌های فوتبال لرستانی معضلی بزرگ

رئیس هیئت فوتبال لرستان نیز با تایید مشکلات فوتبال در لرستان اظهار داشت: وضعیت بد و نامناسب مالی باشگاه‌های ورزشی و تیم‌های فوتبال از مهم‌ترین معضلات فوتبال در این استان است. و با توجه به حضور دکتر خادمی استاندارپر تلاش امیدواریم مشکلات تیم‌های ورزشی وباشگاههای استان رفع شود.

همایون بهاروند افزود: برای فعالیت در پایین‌ترین رده فوتبال در لرستان هر تیم فوتبال باید حداقل۲۰ میلیون تومان در سال هزینه کند که بسیاری از تیم‌ها چنین توانی ندارند و در رده‌های بالا‌تر میزان هزینه‌ها بیشتر می‌شود که از عهده تمام تیم‌های لرستانی با توجه به نداشتن صعنت پویا و کارخانجات بزرگ وتوانمند خارج است.

*وضعیت اقتصادی تیم‌ها بسیار اسفناک است

وی اضافه کرد: وضعیت اقتصادی تیم‌ها بسیار اسفناک است و از دست هیئت فوتبال هیچ کاری ساخته نیست و ارگان‌های دولتی و شهرداری‌ها و مردم و هواداران و همه باید ورود کنند و به نوعی از بار مشکلات فوتبال بکاهند.

رئیس هیئت فوتبال لرستان بیان کرد: در برخی از باشگاه‌های فوتبال در سطح کشور برای خرید بازیکن هزینه میلیاردی می‌شود و با هزینه تنها یک بازیکن، می‌توان هزینه یکسال فوتبال لرستان را تامین کرد.

بهاروند افزود: وضعیت هیئت‌های فوتبال خرم آباد؛ بروجرد، دورود، الش‌تر، کوهدشت و سایر شهر‌ها و لرستان بسیار بد است و حمایت مالی نمی‌شوند که مسئولان باید فکری اساسی کنند.

فوتبال لرستان دچار مشکلات ریشه‌ای است

از هر دری سخن گفتیم و همه را زیر سوال بردیم اما از ضعف‌های فوتبال استانمان نگفتیم که دراینجا بهتراست بدانیم ساختار و برنامه ریزی در فوتبال ما لرستانی‌ها جالب نیست و همین عدم برنامه‌های درست است که باعث شده تیم‌های با سابقه بدون پشتوانه باقی بمانند و هر روز نیز شاهد منحل ویا افت بیشتر آن‌ها باشیم.

نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی هم باید در بخش خصوص وارد شوند زیرا تلاش آن‌ها دراین راه بسیار موثر خواهد بود وبراحتی می‌تواند با رایزنی‌های خوب خود سبب جذب اسپانسر وکمک مالی به تیمهای ورزشی شود.

اما یادمان باشد برخی از مشکلات جامعه ورزش عوامل درونی است که‌‌ همان عدم اتحاد و انسجام در این بخش است بنا بر این بهتر است که اتحاد و همدلی را در این بخش شاهد باشیم و از طرفی باید به این نکته نیز توجه داشت که نگاه ما نباید به سمت یک نفر برود.

به جای درمان یک بیماری نباید به دنبال واکسن گشت بلکه باید به گونه‌ای ریشه‌ای عمل کنیم تا مشکلات فوتبال ما برطرف شود. ودر‌‌نهایت اگر کارخانجات، معدن داران سنگ که سرمایه استان را بدین راحتی دارند از استان خارج می‌کنند وسود آن به جیب پول دارهای استانهای همجوارمی رود؟!

پیمانکاران بزرگ، حق ۲درصد ورزش ازسوی دستگاههای دولتی وحتی خوده مردم ورزش دوست استان هر کدام مبلغی را به فوتبال استان کمک کنند رقم بالایی می‌شود که می‌توان بخوبی چند تیم را درلیگ حفظ کرد وبا آرامش برای سالهای آینده فوتبال استان هم برنامه ریزی کرد، البته در این خصوص باید مدیریت اقتصادی وجود داشته باشد و بر نحوه هزینه شدن این ارقام نظارت شود که بدون شک ازسوی دکتر خادمی استاندارلرستان اینگونه هم خواهد شد.

ختم کلام باید برای حضور و فعالیت سازی بخش خصوصی در فوتبال انگیزه ایجاد شود تا آن‌ها با خیالی راحت در این بخش سرمایه گذاری کنند.

مدیر عامل باشگاه خیبر خرم آباد: مدیریت ارشد استان در حمایت از فوتبال لرستان پای کار آید

ولی خسروی مدیر عامل باشگاه خیبر و رییس هیات فوتبال خرم آباد با اشاره به اینکه در استان توجه ادارات به تیمداری نیز نهادینه نشده است؛ می‌گوید: در استان‌های دیگر اداراتی مثل نفت و غیره تیم‌هایی را در لیگ بر‌تر دارند، اما تمام ادارات خرم آباد نتوانستند یک تیم فوتبال در سطح فوتبال کشور داشته باشند و بخش خصوصی تا حدودی در صدد جبران این کاستی‌ها آمده است، اما متاسفانه کمک شایان توجهی نیز به بخش خصوصی و تیم‌های خصوصی نمی‌شود و عزم جدی برای یاری به آن‌ها تا امروز وجود نداشته است.

تا جایی که داتیس به دلیل عدم حمایت از این تیم و مشکلات مالی مالک این باشگاه منحل می‌شود، و وضعیت خیبر خرم آباد در لیگ دسته دوم هم از نظر مالی تعریقی ندارد. این تیم به‌عنوان تنها تیم حاضر لرستان در لیگ دسته دوم مثل کودک سر راهی حامی ندارد.

خسروی با اشاره به استعدادهای جدی استان در حیطه فوتبال ابراز امیدواری می‌کند که مدیریت جدید استانی بتواند در راستای توجه به فوتبال لرستان گام‌های مهمی بردارد.

وی تاکید کرد: ما عملا ما نمی‌توانیم در فوتبال موفق باشیم واگر از سوی مسئولان ارشد استان حمایت نشویم امسال سال موفقی نخواهیم داشت ودر ناکامی تیم‌های فوتبال لرستان در ردههای مختلف امسال با توجه به بی‌میلی مسئوولان شک نکنید.

*استعدادهای ورزشی کور می‌شوند

مجید یاراحمدی سرپرست تیم خیبر خرم آباد یادآور شد: عدم حمایت از جوانان صاحب مدال در عرصه‌های مختلف ورزشی در استان باعث کور شدن این استعداد‌ها می‌شود، در حالی که با حمایت از این ورزشکاران می‌توان لرستان را به یکی از قطب‌های ورزشی ایران اسلامی تبدیل کرد. تیم ما از ابتدایی‌ترین ابزار فوتبال محروم هستند و برای پیشرفت در ورزش ابزار نرم افزاری وسخت افزاری لازم وملزوم یکدیگرند.

وی افزود: متاسفانه در لرستان از باشگاهداری واز همه مهم‌تر بخش خصوصی برای تقویت ورزش حمایت نمی‌شود و این باعث فرار و عدم تمایل بخش خصوصی به تیمداری می‌شود و نمونه بارز آن را بی‌میلی و عدم تمایل مهندس عبدی و دولتشاهی برای کمک به ورزش است.

*ورزش کارکردهای متنوعی در اجتماع دارد

یک تحلیلگر، استاد دانشگاه و کار‌شناس مسائل ورزشی نیز به اهمیت ورزش در زندگی اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: صحبت درباره اهمیت ورزش کاری دشوار است و این بحث از جنبه‌های مختلفی قابل بحث است که یکی از مهم‌ترین مسائل و کارکردهای ورزش به عقیده بنده بحث سلامت و تندرستی جامعه است.

غلام چگنی خاطرنشان کرد: ورزش در زمینه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سلامت، تربیتی و... کارکردهای مفصلی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: ورزش وسیله‌ای مناسب برای پر کردن اوقات فراغت بوده و حتی در درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز نقش موثری ایفا می‌کند.

*باشگاه‌های لرستانی روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند

چگنی گفت: ورزش در مقابله با معضلات و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه شاهد آن هستیم تاثرگذاری بالایی دارد و به طور کلی ورزش می‌تواند در ساختار جامعه و جهت دادن به آن نیز نقش به‌سزایی ایفا کند و از این رو مسئولان در رده‌های مختلف باید توجه خاصی به این مسئله داشته باشند.

غلام چگنی یادآور شد: باشگاه‌های ورزشی فوتبال در لرستان به دلیل ضعف امکانات و عدم توان مالی روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند و از حضور در مسابقات انصراف می‌دهند که باید راهکاری اساسی برای این معضل پیدا شود. وی افزود: حمایت از باشگاه‌های ورزشی و تشویق مدیران باشگاه‌ها باید در دستور کار متولیان ورزش قرار گیرد.

*تیمداری و فعالیت در عرصه فوتبال در سال‌های اخیر بسیار مشکل است

سعیدسپهوند سرمربی اسبق خیبر خرم آباد که در طول چند سال گذشته با دانش خود باعث صعود دو تیم به لیگ دسته دوم فوتبال ایران شده نیز اظهار داشت: با وجود حمایت‌هایی که گا‌ها از سوی مسئولان انجام شده ولی عملا تیمداری و فعالیت در عرصه فوتبال در سال‌های اخیر بسیار مشکل و حتی غیر ممکن شده واستاندار لرستان به ورزش قهرمانی بی‌توجه است.

سپهوند اذعان داشت: نظم و سازمان‌یافتگی از شاخصه‌های مهمی است که در توسعه فعالیت‌ها در هر زمینه‌ای می‌تواند موثر واقع شود و نبودن سازمان و نظم مشخص تیم‌های ورزشی و تیم‌های آماتور از ضعف‌های اساسی محسوب می‌شود که انتظار می‌رود مسولان استانی واداره ورزش و جوانان با شناسایی این تیم‌ها (که اکثرا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند) به سامان‌دهی و درخشش استعدادهای ایشان کمک کند

گزارش: محمود داودی نژاد

نوشتن دیدگاه

بازگشت به بالا