تبلیغات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر سنجی

پر بازدیدترین های هفته

دسترسی سریع

 

 

جدول لیگ برتر

جدول لیگ 1

 

تیم فوتبال بانوان ازنا تنها تیم نماینده لرستان در لیگ برتر فوتبال بانوان است که به دلیل مشکلات مالی در آستانه کنار رفتن است.

تیم فوتبال بانوان ازنا، به عنوان تنها نماینده استان لرستان در لیگ برتر فوتبال بانوان، امروز در گردنه مشکلات مالی با تنش روبه‌رو شده است.

در حالی‌ که تا پایان این هفته (دو، سه روز آینده) فرصت نقل و انتقالات بازیکنان به پایان می‌رسد تیم فوتبال بانوان ازنا هنوز موفق به جذب و خریداری بازیکن جدید برای تیم نشده و نیازمند یاری اسپانسری است که شرایط حضور این تیم در مسابقات لیگ برتر که شهریورماه برگزار می‌شود را فراهم کند تا شاید بخشی از محرومیت‌های گذشته این بازیکنان پرتلاش و باغیرت جبران شده شود در غیر این صورت تمام زحمات آن‌ها طی شش سال اخیر پایمال و سهمیه آن‌ها برای حضور در لیگ برتر واگذار می‌شود.

در مورد جذب اسپانسر، جامعه ورزشی توپ را به زمین دولتی‌ها می‌اندازد که دولت باید با فعالان اقتصادی رایزنی کند و آن‌ها به سرمایه‌گذاری در ورزش سوق دهد، از طرفی دولت، این وظیفه را به هیئت‌های ورزشی واگذار کرده است، در این میان بازیکنان تیم فوتبال بانوان، نگران و با ذهنی مشوش و پر از سؤال، به آینده نامعلوم خود چشم دوخته‌اند که آیا راه به جایی خواهند برد؟

صعود تیم فوتبال بانوان ازنا به لیگ برتر در اسفند 93

سمیه فولادوند، سرمربی تیم فوتبال ازنا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تیم فوتبال بانوان ازنای لرستان، در اسفند 93، با شرکت در مسابقات دسته یک بوشهر، به لیگ برتر صعود کرد.

وی افزود: صعود تیم فوتبال بانوان ازنا به لیگ برتر حاصل زحمات بی‌شائبه بازیکنان و حمایت‌های خانواده‌های آنان و برخی از ارگان‌های دولتی بوده است.

فولادوند عنوان کرد: انتظار می‌رفت پس از راهیابی تیم فوتبال بانوان به لیگ، به واسطه جذب اسپانسر، برنامه‌ریزی جدی‌تری برای حضور پررنگ این تیم در لیگ برتر انجام بگیرد ولی این مهم محقق نشد.

وی خاطرنشان کرد: ما هرگاه خواستار حمایت مسئولان شدیدم، راهکار آن‌ها برای برون‌رفت از مشکلات مالی، بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی در جذب اسپانسر بوده که این درست است اما مسئله این است که این مسئولیت را به ما واگذار می‌کنند درحالی‌که مربی و بازیکن، وظیفه جذب اسپانسر ندارند و این کار باید از طریق ورزش و جوانان و هیئت‌ها انجام شود.

پایان فرصت نقل و انتقالات و عدم جذب حتی یک بازیکن

سرمربی تیم فوتبال بانوان ازنا بیان کرد: پنج ماه از صعود تیم لرستان به لیگ برتر می‌گذرد اما به علت نبود زیرساخت‌های لازم، حتی امکان تمرین‌ سازمان‌دهی شده تیمی نیز برای ما فراهم نیست.

وی گفت: تا پایان این هفته فرصت نقل و انتقالات بازیکنان به پایان می‌رسد و هنوز نتوانسته‌ایم بازیکنی را برای تیم فوتبال بانوان ازنا جذب کنیم.

فولادوند افزود: ششم مرداد، مراسم قرعه‌کشی مسابقات لیگ برتر فوتبال بانوان برگزار می‌شود و اسامی تیم‌هایی که قرار است به مصاف یکدیگر بروند و تاریخ دقیق مسابقات مشخص می‌شود.

وی با اشاره به وجود تبعیض میان ورزش آقایان و بانوان در لرستان، عنوان کرد: تیم فوتبال آقایان اخیراً از دسته دو به دسته یک صعود کرده است اما تیم بانوان جز تیم‌های لیگ برتر است ولی آن‌قدر که برای تیم آقایان وقت و هزینه صرف می‌شود، به تیم بانوان توجه نمی‌شود.

عدم امکان حضور تیم فوتبال بانوان ازنا در لیگ برتر بدون اسپانسر

سرمربی تیم فوتبال بانوان ازنا خاطرنشان کرد: اگر همان‌قدر که در استان به فوتبال آقایان توجه می‌شود، به فوتبال بانوان نیز توجه می‌شد و یا حداقل بخشی از هزینه‌هایی که برای آقایان صرف می‌شود، به تیم فوتبال بانوان اختصاص داده می‌شد، قطعاً امروز تیم، از وضعیت بهتری برخوردار بود.

وی بیان کرد: هیئت فوتبال، تیم فوتبال بانوان را موظف به شرکت در قرعه‌کشی لیگ کرده است ولی این نگرانی وجود دارد که تیمی که حامی مالی ندارد، آیا می‌تواند در مسابقات شرکت کند؟

فولادوند عنوان کرد: به‌طور قطع اگر اسپانسر نباشد، تیم نمی‌تواند در مسابقات لیگ برتر شرکت کند، چون این کار هزینه‌بر است، از طرفی اگر در مسابقات شرکت نکنیم، سهمیه استان هم از دست رفته و واگذار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بعد از شرکت تیم فوتبال بانوان ازنا در مسابقات مختلف، بازیکنان تیم، عناوینی از قبیل خانم گل و بهترین پرتاب‌کننده اوت را کسب کردند و برخی دیگر به اردوی تیم ملی دعوت شدند که این بیانگر توانمندی و ظرفیت بالای تیم است.

لزوم واسطه‌گری ادارات دولتی برای حمایت بخش خصوصی

سرمربی تیم فوتبال بانوان ازنا تصریح کرد: برخی از رشته‌های ورزشی استان نوپا هستند به‌طور درون استانی فعالیت می‌کنند و در حال حاضر فعالیت حرفه‌ای ندارند، بنابراین پیشنهاد می‌شود که رشته‌های ورزشی موفق استان شناسایی شود، سپس سرمایه‌گذاری لازم بر این رشته‌ها که جایگاهی در سطح کشور کسب کرده‌اند، انجام شود.

وی با اشاره به سوء مدیریت ورزشی برخی از مسئولان ورزشی، گفت: در بسیاری از موارد، حمایت از ورزش و تیم‌های ورزشی در استان بسیار ضعیف است و تیم ما در حالی به فوتبال لیگ برتر صعود کرد که حتی زمین چمن استاندارد برای تمرین نداشتیم و هنوز هم نداریم.

فولادوند افزود: ما می‌دانیم که اعتبار ورزش و جوانان محدود است و انتظار نداریم که ادارات به‌طور مستقیم ما را حمایت کنند ولی بسیاری از این ارگان‌های دولتی با فعالان اقتصادی و با شرکت‌های تولیدی خصوصی زیادی در ارتباط‌ هستند و توانایی جذب کمک‌های مالی رادارند و در این زمینه استانداری می‌توانند خیلی موفق عمل کند و اختیارات بیشتری دارد.

زحمات چند ساله بازیکنان تیم فوتبال بانوان  ازنا در آستانه هدر رفتن

وی عنوان کرد: بسیاری از مسئولان، همواره از ورزش به عنوان عامل، سالم‌سازی اوقات فراغت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی یاد می‌کنند ولی در عمل، حمایتی از جانب آن‌ها دیده نمی‌شود، بنابراین با شعار و آمار دهی نمی‌توان راه به جایی برد و باید این حمایت‌ها در عمل نمود پیدا کند.

سرمربی تیم فوتبال بانوان ازنا خاطرنشان کرد: باید فرهنگ جذب اسپانسر ورزشی در دستور کار متولیان ورزشی قرار بگیرد و رسانه‌ها کمک‌های خیرین را به سمت ورزش سوق دهند و این فرهنگ نهادینه شود که حداقل بخشی از موقوفات برای اماکن ورزشی اختصاص یابد مگر نه این است که ورزش نقش مهمی در سلامت روحی و جسمی جامعه دارد؟

وی تصریح کرد: تا شروع مسابقات لیگ برتر که شهریورماه آغاز می‌شود، زمان زیادی باقی نمانده است و حتی اگر اسپانسر هم جذب شود، احتمال خرید بازیکن در این مدت کوتاه بسیار کم است و درنتیجه ما فقط می‌توانیم شرکت‌کننده باشیم.

فولادوند بیان کرد: اگر به دلیل نبود اسپانسر، تیم فوتبال بانوان در مسابقات لیگ برتر شرکت نکند و دسترنج و زحمات چندساله این ورزشکاران هدر برود، این اتفاق به یک مؤلفه منفی در کارنامه عملکرد هیئت فوتبال تبدیل خواهد شد که تأسف هرکسی را برمی‌انگیزاند.

نبود اسپانسر مهم‌ترین چالش پیش روی جامعه ورزشی لرستان

مهستی ظفریان، نائب رئیس هیئت فوتبال لرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار  تسنیم اظهار داشت: نبود اسپانسر، مهم‌ترین مشکلی است که امروز گریبان گیر ورزش لرستان شده است.

وی افزود: هیئت استان پیگیر جذب اسپانسر است و بارها به منظور جذب اسپانسر، رایزنی‌هایی با افراد و نهادهای مختلف داشته‌ام که متأسفانه بی‌نتیجه بوده است و نه‌تنها حمایتی جذب نشد بلکه شاهد برخورد نامناسبی از سوی آنان نیز بودیم.

ظفریان عنوان کرد: تیم فوتبال بانوان ازنا قرار است با نام خیبر لرستان در مسابقات لیگ برتر شرکت کند و فقط نماینده شهرستان ازنا نیست.

وی تصریح کرد: مسابقات لیگ برتر، چون یک دوره رفت دارد و یک دوره برگشت، تعداد مسابقات بسیار زیاد است، درنتیجه هر بار شرکت در مسابقات هزینه‌های زیادی را به تیم تحمیل می‎کند، بنابراین تیم نیاز به حمایت مالی دارد.

نائب رئیس هیئت لرستان خاطرنشان کرد: بانوان در مقایسه با آقایان، از شرایط ویژه‌ای برخوردار هستند، به طوری که مثلاً در هنگام اعزام به مسابقات، وجود محل اسکان و خوابگاه برای بانوان، یک مسئله ضروری است و پرداخت این هزینه‌ها برای هیئت و تیم بسیار سنگین است.

در اولویت نبودن ورزش بانوان در لرستان

وی بیان کرد: در بین بازیکنان فوتبال آقایان، قراردادهای بسیار خوبی بسته می‌شود و آن‌ها باانگیزه بیشتری فعالیت می‌کنند، اما هزینه‌ای که به بازیکنان فوتبال بانوان پرداخت می‌شود، به مراتب کمتر از آقایان است، بنابراین انتظار می‌رود که حداقل به‌طور ماهیانه، حق‌الزحمه‌ای به بازیکنان داده شود.

ظفریان با اشاره به توانمندی و استعدادهای بانوان لرستانی در ورزش فوتبال، گفت: در رده سنی زیر 14 سال، استعدادهای بی‌نظیری در ورزش فوتبال بانوان مشاهده می‌شود ولی این افراد بعدازاینکه به سن جوانی رسیدند، به علت عدم‌حمایت به حاشیه رانده می‌شوند.

وی با اشاره به نبود زمین فوتبال محصورشده در استان، افزود: چون در مرکز استان زمینی برای تمرین فوتبال بانوان وجود ندارد و در تمام استان فقط یک زمین فوتبال در شهرستان ازنا که البته غیراستاندارد هم هست، وجود دارد، مجبور هستیم تمرینات تیم را در شهرستان ازنا برگزار کنیم.

نائب رئیس هیئت فوتبال لرستان عنوان کرد: اگر هم زمین ورزشی و امکاناتی در استان باشد، آقایان در اولویت استفاده از این امکانات هستند.

وی خاطرنشان کرد: ورزش بانوان، به ویژه فوتبال، آن طور که باید موردتوجه قرار نمی‌گیرد و حتی درصد بسیار کمی از اخبار رسانه‌ها به ورزش بانوان اختصاص دارد.

به حاشیه رانده شدن استعدادهای ورزشی لرستان

ظفریان تصریح کرد: متأسفانه بارها دیده‌شده که بازیکنان مستعدی در تیم فوتبال بانوان فعالیت داشتند ولی چون موردحمایت قرار نمی‌گرفتند، استعداد آن‌ها عملاً در لرستان هدر می‌رفت، در نتیجه به استان‌های دیگر مهاجرت کردند و امروز با موفقیت به ورزش خود در استان دیگر ادامه می‌دهند و حتی برخی از آن بازیکنان به عنوان کادر فنی در تیم‌های موفق فعالیت دارند.

ظفریان با اشاره به وضعیت تیم فوتبال بانوان ازنا، تصریح کرد: 70 درصد بازیکنان تیم، بومی هستند و 30 درصد دیگر از استان‌های دیگر جذب‌شده‌اند که باید شرایط اسکان برای آن‌ها فراهم شود تا تمرینات منسجم‌تری داشته باشند و اگر حق‌الزحمه‌ای به آن‌ها پرداخت شود، قطعاً همکاری آن‌ها با تیم سازنده‌تر و بهتر می‌شود.

وی بیان کرد: احتمال شرکت تیم فوتبال بانوان ازنا در مسابقات لیگ بسیار زیاد است، اما باید اسپانسری باشد که بتوان به واسطه حمایت‌های مالی آن، بازیکنانی تاپ و عالی از قطب‌های موفق جذب کرد تا بدین ترتیب حضور تیم در مسابقات نتیجه‌بخش باشد.

عدم‌ حمایت از تنها تیم فوتبال لرستان در لیگ برتر

ظفریان عنوان کرد: فوتسال لرستان در لیگ دسته یک، دو و سه تیم دارد و در زمینه فوتبال هم در لیگ برتر تیم داریم ولی متأسفانه این ظرفیت در لرستان موردتوجه قرار نگرفته است و اگر حمایتی بوده صرفاً از جانب رئیس هیئت فوتبال لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: از تلاش‌های همه نائب رئیسان فوتبال لرستان که هیچ‌گاه زحمات آن‌ها دیده نشد تقدیر و تشکر می‌کنم و به آن‌ها خسته نباشید می‌گوییم.

نائب رئیس هیئت فوتبال لرستان افزود: انتظار داریم حداقل، سالی یک‌بار در قالب یک مراسم همایش، ولو با تقدیم یک لوح تقدیر از زحمات مربیان و نائب رئیسان هیئت فوتبال که انتظار زیادی هم ندارند، قدردانی شود.

نائب رئیس هیئت فوتبال لرستان گفت: امکان جذب اسپانسر برای تیم‌های فوتبال به مراتب بیشتر از سایر رشته‌های ورزشی است و کاری سخت و غیرممکن نیست کما اینکه مسابقات لیگ برتر هر هفته برگزار می‌شود و از این جهت، اسپانسر فرصت بیشتری برای معرفی محصول خود دارد.

حضور تیم فوتبال بانوان ازنا در لیگ برتر نیازمند 100 میلیون

حیدر بهاروند، رئیس هیات فوتبال لرستان نیز درباره آخرین وضعیت تیم فوتبال بانوان لرستان با تصریح اینکه هزینه شرکت تیم فوتبال بانوان در لیگ برتر، رقمی بیش از یک میلیارد ریال است، گفت: سرمربی تیم را موظف کرده‎ایم تا تیم را جمع و جور کند و البته دنبال اسپانسر و حامی مالی نیز باشد.

وی اضافه کرد: اگر حامی مالی برای تیم پیدا نشود امتیازش فروخته خواهد شد و به تحت هیچ شرایطی نباید امتیازی فروخته شود زیرا تیم متعلق به لرستان بوده و خروج آن خیانت محض به استان است.

بهاروند عنوان کرد: برخی‎ها گفته‎اند تیم متعلق به شهرستان ازنا است، در حالی‌که امتیاز آن متعلق به استان لرستان و هیات فوتبال است.

وی بیان کرد: فوتبال لرستان چه در بخش آقایان و چه بانوان با مشکل نداشتن اسپانسر مواجه است، اگر حامی مالی پیدا نشود ما چطور می‎توانیم تیم را به مسابقات اعزام کنیم؟

نبود حمایت دائمی از تیم فوتبال بانوان ازنا

وی افزود: در تمام استان‌ها، تیم‌های لیگ برتری، موردتوجه ویژه‌ای قرار دارند و بیشتر استان‎هایی که تیم‌های از آن‌ها در لیگ برتر بازی می‌کنند، از صنعت و بخش خصوصی توانمندی برخوردارند ولی در استان تاکنون حمایتی از جانب بخش خصوصی که البته در استان هم بسیار قوی نیست، مشاهده نشده است.

اسد عبدالهیان، فرماندار ازنا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تیم‌های ورزشی باید بتوانند به صورت مستقل خود را اداره کنند و روی پای خود بایستند و حامیان مالی را جذب کنند.

وی افزود: ما به‌طور موردی و مقطعی می‌توانیم این تیم‌های ورزشی را حمایت کنیم ولی امکان حمایت دائمی نیست.

فرماندار ازنا عنوان کرد: تاکنون شورای شهر، شهرداری و بسیار از دستگاه‌های دولتی را موظف کرده‌ایم که تیم فوتبال بانوان ازنا را حمایت کنند و از طرف فرمانداری هم حمایت‌شده‌اند، به‌طور مثال در برخی از موارد وسیله نقلیه‌ای برای اعزام این تیم به مسابقات در اختیار آن‌ها قرار داده‌شده است، ولی این حمایت‌ها دوره‌ای بوده و استمرار نداشته است.

مستقل شدن هیئت‌های ورزشی، سیاست ورزش و جوانان

وی بابیان اینکه دولت اعتبار کافی برای حمایت دائمی از تیم‌های ورزشی ندارد، تصریح کرد: ادارات دولتی تا جای ممکن و در حد بضاعت خود در اجرای کارهای فرهنگی و عام‌المنفعه و البته ورزش همکاری و حمایت می‌کنند ولی همه هیئات ورزشی انتظار کمک‌های دولتی دارند و این سبب شده که تقاضا برای حمایت بیشتر از توان دولت باشد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: سیاست ورزش و جوانان این است که هیئت‌ها را مستقل کند تا به سازمان ورزش وابسته نباشند و درنهایت، هیئت‌ها باید به سمتی حرکت کنند که درآمدزایی داشته باشند که این کسب درآمد می‌تواند از طریق فروش بازیکنان محقق شود.

وی بیان کرد: هیئت کوهنوردی، الگوی بسیار خوبی برای سایر هیئت‌های ورزشی است که اعضای تیم کوهنوردی به‌طور خودجوش سرمایه‌های خود را تجمیع می‌کنند و تیم را اداره می‌کنند و منتظر کمک‌های دولتی نمی‌مانند، به دلیل عشق و علاقه‌ای که به کار خوددارند، هیچ محدودیتی نمی‌تواند مانع از پیشرفت آن‌ها بشود.

نبود اعتبار کافی برای حمایت از تیم فوتبال بانوان ازنا

فرماندار ازنا گفت: اهمیت ورزش برکسی پوشیده نیست اما در استان بسیاری از خانواده‌ها در نوبت این هستند که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار بگیرند، بسیاری از مسکن‌های روستایی نیاز به تسهیلات دارند تا نوسازی و مقاوم‌سازی شوند و مسائلی از این قبیل وجود دارد که در اولویت هزینه کرد دولت قرار دارند و در حقیقت اعتبار مازادی برای هزینه کرد مستمر در ورزش باقی نمی‌ماند.

وی در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر تبعیض جنسیتی و نقض عدالت ورزشی، افزود: این ادعا صحت ندارد، چون در استان لرستان، شهرستان ازنا، تنها شهری است که بخشدار زن دارد و پنج مدیر آن نیز از میان بانوان انتخاب‌شده، بنابراین این مسائل حاشیه‌ای است که در پرداختن به آن‌ها بزرگنمایی می‌شود.

عبدالهی عنوان کرد: شهرستان ازنا در سه رشته ورزشی فوتبال، تیراندازی و دوچرخه‌سواری توانمند است و حرف برای گفتن دارد که برای آن‌ها آرزوی موفقیت می‌کنیم.

کمک ورزش و جوانان فقط در حد یک پاداش

وی تصریح کرد: شهرستان ازنا، زمین فوتبال دارد، اما این زمین استاندارد نیست، می‎توان برای تمرینات از آن استفاده کرد ولی برای برگزاری مسابقات مناسب نیست.

فرماندار ازنا با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی جذب اسپانسر ورزشی، خاطرنشان کرد: بخش صنعت می‌تواند اسپانسر خوبی برای ورزش باشد، اما متأسفانه صنایع استان چندان قوی نیست و حتی در پرداخت حقوق کارکنان خود نیز مشکل‌دارند و خیرین استان نیز توان مالی بسیار بالایی ندارند.

علی یاور عزیز پور، رئیس ورزش و جوانان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: از نظر قانونی اداره ورزش و جوانان لرستان نمی‌تواند از تیم فوتبال بانوان ازنا حمایت مالی داشته باشد و فقط به‌اندازه یک پاداش می‌تواند به این تیم کمک کند.

جذب اسپانسر تنها راه‌حل شدن مشکلات تیم فوتبال بانوان ازنا

وی جذب اسپانسر از بخش خصوصی را، راهکار برون‌رفت تیم فوتبال بانوان ازنا از مشکلات مالی دانست و افزود: اگر تمام هیئت‌های ورزشی، بودجه خود را روی‌هم بگذارند، نمی‌توانند یک تیم فوتبال را به‌طور پیوسته حمایت کنند.

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان عنوان کرد: هیئت فوتبال متولی منعکس کردن مشکلات تیم فوتبال بانوان شهرستان ازنا به اداره کل ورزش و جوانان است.

بنا براین گزارش، کم نیستند استعدادهایی که در ورزش استان لرستان به دلیل عدم‌حمایت مالی از مسیر پیشرفت بازماندند و در این میان، واژه اسپانسر فقط آرزویی است که ورزشکاران لرستان سال‌هاست انتظارش را می‌کشند.

منبع تسنیم

 

دیدگاه‌ها  

0 #11 Finlay 1395-06-08 02:50
It can be in point of fact a nice and useful component
of info. I'm glad that you just shared this helpful information around.
Please stay us informed like this. Thanks for sharing.


My web page: AbeSBliven: http://www.candidoemoraes.com.br/index.php/component/k2/itemlist/user/6328
نقل قول کردن
0 #10 Mari 1395-02-23 12:02
Really when someone doesn't be aware of afterward its up to other viewers that they will help, so here it occurs.


Also visit my website ... candrea72.page.tl: http://candrea72.page.tl
نقل قول کردن
0 #9 Twila 1395-02-22 06:45
Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I'm attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!


Here is my homepage elhammette30.bravesites.com: http://elhammette30.bravesites.com
نقل قول کردن
0 #8 Bud 1394-12-23 10:12
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like
you wrote the e book in it or something. I believe that you can do with
a few % to force the message house a little bit, however instead of that, this is great
blog. An excellent read. I'll definitely be back.


my homepage; m88: http://galeonardo71.unblog.fr
نقل قول کردن
0 #7 Yetta 1394-12-20 11:12
Greetings! This is my first visit to your blog! We are
a team of volunteers and starting a new
project in a community in the same niche. Your blog provided us
beneficial information to work on. You have done a wonderful job!


Feel free to visit my page ca do euro (Yetta: http://m88betwin.com/category/ca-do-euro-2016)
نقل قول کردن
0 #6 Enriqueta 1394-12-19 19:55
Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a leisure account it.
Glance advanced to more added agreeable from you! However, how could we keep up a
correspondence?

My site; m88 (http://m88betwin.com: http://m88betwin.com)
نقل قول کردن
0 #5 Danelle 1394-12-18 18:34
Right now it seems like BlogEngine is the best
blogging platform available right now. (from what I've read) Is
that what you are using on your blog?

my blog - link m88 indo (m88ea.com: http://m88ea.com/)
نقل قول کردن
0 #4 Rickie 1394-12-12 15:47
This is very interesting, You're an excessively professional
blogger. I have joined your rss feed and stay up for in search of extra of your magnificent post.
Also, I have shared your site in my social networks

Check out my weblog - link
vao m88: http://m88betwin.com
نقل قول کردن
0 #3 Lenore 1394-12-12 14:24
of course like your website but you need to check the
spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues
and I to find it very bothersome to tell the truth however I'll definitely come back again.Feel free to surf to my webpage - b88ag (Lenore: http://m88betwin.com/m88-new/link-vao-bong88-bong88cado-b88ag-moi-nhat.html)
نقل قول کردن
0 #2 Aaron 1394-12-12 10:10
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.

unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same
nearly a lot often inside case you shield this increase.my webpage: 88cado; Aaron: http://m88betwin.com/m88-new/link-vao-bong88-bong88cado-b88ag-moi-nhat.html,
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

بازگشت به بالا